Władysławowo 2019- dwa wolne miejsca.

Powiększ obraz

Posiadamy dwa wolne miejsca na kolonie letnie we Władysławowie w terminie od 2 do 9 sierpnia 2019 roku. Koszt 860 zł. W przypadku pełnego dofinansowania przez Gminę koszt wynosi 650 zł. Ewentualne zgłoszenia przyjmuje dyrektor szkoły.

W programie:

Latarnia Gdańsk Nowy Port– w Nowym Porcie już w 1758 r. postawiono w odległości 78 m od siebie dwa obiekty, które wyznaczały kierunki wejścia do portu. Latarnia Gdańsk Nowy Port była drugą na świecie, w której zastosowano instalację gazową (w 1819 r.), a w 1887 r. wymieniono w niej źródło światła na elektryczne – pierwsze nad Bałtykiem. W 1894 r. na Wzgórzu Pilotów wybudowano nową wieżę nawigacyjną o wysokości 27,3 m wzorowaną na podobnej w Cleveland (USA). Podczas obrony Westerplatte w 1939 r. Latarnia Gdańsk Nowy Port ucierpiała. Do dzisiaj widoczne są ślady po kulach z działa obrońców, którzy ostrzeliwali niemieckie stanowisko karabinu maszynowego w wieży. Kiedy w 1984 r. uruchomiono nowoczesny obiekt w Porcie Północnym, stary zamknięto. Po remoncie w 2004 r. latarnia została udostępniona do zwiedzania.

Latarnia Gdańsk Port Północny– najnowsza z polskich latarni z 1984 r. nie przypomina starych konstrukcji. Poza funkcją nawigacyjną pełni przede wszystkim rolę kapitanatu portu i w związku z tym nie można jej zwiedzać. Wieża ma 61 m wysokości, źródło światła znajduje się na 56 m n.p.m i jest widoczne z odległości 25 mil morskich (ok. 46,3 km).

Westerplatte– półwysep nad Zatoką Gdańską, przy ujściu Martwej Wisły, na terenie Gdańska. W okresie międzywojennym wojskowa składnica tranzytowa, chroniona przez polską kompanię wartowniczą (1939 — 182 żołnierzy, dowódca major H. Sucharski, przez pewien czas obroną faktycznie dowodził kpt F. Dąbrowski); 1 IX 1939 ostrzałem artyleryjskim pancernika Schleswig-Holstein rozpoczął się niemiecki atak na Westerplatte; mimo wielokrotnej przewagi wroga (oprócz pancernika, Westerplatte atakowały morskie pododdziały szturmowe, batalion SS, lotnictwo, formacje obrony wybrzeża, torpedowce, pododdział gdański Schutzpolizei i inne — razem około 3,5 tysiąca żołnierzy, 65 dział) bohatersko bronione do 7 IX (po stronie polskiej 15 poległych, około 50 rannych i kontuzjowanych); obrona Westerplatte miała duże znaczenie moralne. W 1966 wzniesiono Pomnik Obrońców Wybrzeża u wejścia do portu (według projektu A. Haupta, F. Duszenki, H. Kitowskiego).

Puck pierwszy port Rzeczypospolitej. Puck to miasto z 1348 roku, był pierwszym portem Rzeczypospolitej i również miejscem aktu zaślubin z morzem (10 lutego 1920 dokonał tego generał Józef Haller.) Jest to miasteczko o wyraźnym klimacie kaszubskim, z portem jachtowym, w którym odbywają się liczne imprezy żeglarskie, molem zakończonym kawiarnią panoramiczną i cennymi zabytkami.

Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza – pieszo z Władysławowa dojdziemy tam zaledwie po półgodzinnym spacerze piękną polną drogą wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej Przez cały czas widać strzelistą, neogotycką wieże kościoła, wewnątrz którego jest podnoszony obraz Madonny Tronującej z Dzieciątkiem, po którego podniesieniu, widać rzeźbę Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza. Cudowna figura stoi na śródokręciu barokowego żaglowca, podkreślając tym związek Madonny z morzem. Interesująca też jest mała kapliczka z prawdziwą studzienką (miejsce odnalezienia Figurki) Wspaniałe legendy związane z tą figurką i piękne wnętrze kościoła stwarzają sprzyjającą atmosferę na “wakacje z Bogiem” . Legenda mówi, że figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieźli tam, w XV wieku, holenderscy marynarze. Przerażeni sztormem zaczęli się modlić o ocalenie do drewnianej statuy Maryi, wyrzeźbionej w lipie przez jednego z członków załogi. W zamian ślubowali, że zaniosą figurę do pierwszej napotkanej osady, głosząc jej chwałę. Kiedy sztorm ustał, jeden z marynarzy zaniósł rzeźbę do pobliskiego Swarzewa. Ponieważ nie znał miejscowego języka i ciężko mu było rozmówić się z ludźmi, postawił figurę przy studni i odszedł. Ludzie, kiedy ją znaleźli, wybudowali dla niej kapliczkę. Okazało się wówczas, że woda w studni- kapliczki ma moc uzdrawiającą. Ściągali do niej chorzy i cierpiący, żeglarze, rybacy i gburzy. Mieszkańcy Helu, mający swoją świątynię, zabrali jednak Matkę Boską z Dzieciątkiem do siebie. W czasie reformacji zwolennicy M. Lutra wyrzucili ją do zatoki. Ta jednak z powrotem przypłynęła do Swarzewa, gdzie mieszkańcy na jej cześć postawili kościółek.

Centralny Ośrodek Sportu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO – kompleks sportowo-rekreacyjnym i konferencyjnym z bazą hotelową położonym tuż nad samym morzem we Władysławowie – dzielnica Cetniewo. Można powiedzieć, że jest to jedna z perełek miejscowości Władysławowo. Tutaj wśród drzew w zespole parkowym są dostępne dla wszystkich ławki, fontanna, plac zabaw dla dzieci, boiska, basen pływacki kryty, korty tenisowe, obiekty sportowe, Centrum Rehabilitacji i inne atrakcje. Dodatkowo ze skarpy jest piękny widok na morze.

Aleja Gwiazd Sportu – upamiętnienia wielkich polskich sportowców na fragmencie promenady. Powstała w 2000 roku. Obecnie promenada mieści 36 mosiężnych gwiazd wmurowanych w granitowych płytach, na których wygrawerowane są nazwiska sławnych polskich sportowców.

Korona Himalajów– to jeden z najnowszych pomników we Władysławowie. Został odsłonięty w czerwcu 2014 r. w Alei Gwiazd Sportu. Pomnik tworzy czternaście płyt z piaskowca sprowadzonego ze Szwecji, które symbolizują czternaście ośmiotysięczników: Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna, Lhotse, Makalu, Sziszapangma, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Monument upamiętnia także wszystkich ich zdobywców.

Pomnik Generała Józefa Hallera. Pomnik został odsłonięty w sierpniu 1995 roku. Autorem jest rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz. Przedstawia on generała w mundurze galowym obmywanego przez fale Bałtyku. Przy pomniku organizowane są uroczystości jak Święto Odzyskania Niepodległości.

Pomnik Antoniego Abrahama – kaszubskiego działacza (1869 – 1923), który całe swoje życie poświęcił walce o polskość swojej ziemi. Pod jego pomnikiem składane są kwiaty w rocznice obchodów Zaślubin Polski z Morzem oraz Święta Odzyskania Niepodległości. Jego imieniem został nazwany skwer, na którym stoi jego pomnik.

Hallerówka – drewniana willa wybudowana w 1924 r. należała do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny. Parcelę pod budowę przekazał ppłk. Henryk Bagiński, który wcześniej zakupił ziemię od mieszkańca Wielkiej Wsi Leona Torlińskiego. Na cześć generała tworzące się wokół willi letnisko nazwano Hallerowem. Józef Haller spędzał w niej wakacje letnie, równie często zapraszano na wypoczynek harcerzy oraz członków innych organizacji młodzieżowych. Po II wojnie światowej obiekt był w zarządzie Miasta Władysławowa i pełnił funkcję lokalu komunalnego. W 1981 r. przekazano go Zarządowi Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na siedzibę oraz działalność muzealną. Utworzono wówczas pierwszą izbę pamięci Hallera. W 2000 r. otwarto w „Hallerówce” Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii.

Latarnia Morska Rozewie– to legendarne i jedyne w swoim rodzaju miejsce. Przylądek Rozewie jest miejscem, które kiedyś było najdalej wysuniętym skrawkiem Polski. Znajdująca się w Rozewiu latarnia jest jedną z największych i najstarszych na polskim wybrzeżu. Jej błyski świetlne następują co 3 sekundy i widoczne są w odległości 23,4 mil morskich (1Mm = 1,852 m). Światełko to uratowało życie niejednemu rozbitkowi, a jej historia sięga czasów “potopu szwedzkiego”. Wiele ciekawych legend i historii dotyczących tego miejsca można usłyszeć od pokoleniowych latarników. W budynku latarni znajduje się też muzeum latarnictwa polskiego oraz izba pamięci St. Żeromskiego (“Wiatr od morza”). Można również z bliska zobaczyć tę słynną żaróweczkę. Latarnię otacza jedyny w swoim rodzaju, wspaniały bukowy las porastający wysoki klif-doskonałe miejsce na spacery.

Obelisk “Gwiazda Północy” – kamień oznaczający najbardziej wysunięty na północ, punkt linii brzegowej Polski. Usytuowany jest u podnóża wybrzeża klifowego.

Port rybackinajwiększy w Polsce port rybacki będący główną atrakcją turystyczną Władysławowa i okolic. Port regularnie jest odwiedzany przez jednostki z całego kraju jak i zagranicy. Stanowi bazę i schronienie dla jednostek pływający, w szczególności kutrów rybackich. Znajduje się tu również marina przygotowana dla 20 jednostek jachtowych i ich załóg. Poza użytkową formą port pełni także funkcję turystyczną. Jest otwarty dla turystów. Poza zwiedzaniem, zasmakowaniem ryb w portowych smażalniach istnieje tu możliwość odbycia rejsu po Bałtyku jednostkami przystosowanymi do przewozów turystycznych.

Pomnik na 1000-lecie Państwa Polskiego. Pomnik upamiętnia tysiąc lat polskiej suwerenności i kultury. W całym kraju w latach 1960 – 66 powstało wiele podobnych monumentów. Ten we Władysławowie ufundowali rybacy i inni pracownicy morza. Pomnik stoi nieopodal wejścia do władysławowskiego portu.

Dom Rybaka -przyległa do budynku wieża jest symbolem i najbardziej charakterystycznym budynkiem we Władysławowie. Na ostatnim IX piętrze (45 m n.p.m.) znajduje się główny taras widokowy. Dla bardziej wymagających na wysokości 63 m n.p.m. udostępniono taras górny potocznie określany jako KULA. Z obu tarasów podziwiać można przepiękną panoramę Władysławowa i okolic a także: Morze Bałtyckie, Zatokę Pucką oraz przylądek Rozewie.

Kościół katolicki we Władysławowie (jedyny)– został zaprojektowany przez architektów Szczepana Bauma i Andrzeja Kuleszę. Powstał w stylu modernistycznym, z białą elewacją i charakterystycznymi elementami przypominającymi żagle oraz oknami wyglądającymi jak bulaje. Do morskiej tradycji Władysławowa nawiązuje także wystrój wnętrza z licznymi marynistycznymi zdobieniami. Kościół został konsekrowany w 1961 roku, ale jego historia zaczęła się dużo wcześniej. Pierwsza kaplica, która obecnie stanowi prezbiterium, powstała już w 1933 roku. W 1987 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków, a w 1997 roku zyskał nową dzwonnicę, która w okresie letnim udostępniana jest jako taras widokowy (28 m) za dobrowolną opłatą na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. A że kościół znajduje się tuż przy Alei Gwiazd Sportu, która prowadzi bezpośrednio nad morze, piękne widoki gwarantowane. Władysławowski kościół jest wyjątkowy także za sprawą znajdujących się w nim relikwii Jana Pawła II i mieszczącej się w domu parafialnym Sali Papieskiej, w której zobaczyć można repliki przedmiotów używanych przez papieża, m.in. sutannę, narty, okulary czy replikę broni, z której do niego strzelano. Przed kościołem jest też ławeczka Jana Pawła II, na której można usiąść tuż obok pomnika papieża.

Wąwóz Chłapowski – baśniowa, złota dolina ciągnąca się od wsi Chłapowo i kończąca się na pięknej plaży. Bogactwo roślin, zachwycające złoto kwiatów ziarnowca, zarośla rokitnika, dzikie róże i wysokie zbocza parowe tworzą otoczenie jak z “Podróży Odyseusza”. Wąwóz jak i większość terenów wokół Karwi jest terenem chronionym i należącym do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, jednakże piękno tego terenu jest wyjątkowe w skali całego wybrzeża.

Półwysep Helski – wąski, a długi na 34km pas piaszczystego lądu oddzielający morze od zatoki. Najwęższe odcinki półwyspu znajdują się już u nasady półwyspu (1km od Władysławowa).

Latarnia Morska w Helu -to ośmiokątna wieża z czerwonobrunatnej licowanej cegły, zwężająca się ku górze, zakończona galerią udostępnioną do zwiedzania pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych. Latarnia ma 41,5 m wysokości, a jej światło (i taras widokowy) umieszczone na wysokości 39 m widać nawet z odległości 18 Mm (ok. 36 km). Źródłem światła jest 1000 W żarówka, która w przypadku przepalenia się wykonuje automatycznie obrót o 45 st., a na jej miejsce ustawia się żarówka zapasowa. Wieża znajduje się na samym końcu półwyspu helskiego.

Muzeum Rybołówstwa w Helu położone jest tuż przy helskim porcie. Na wystawach w Muzeum Rybołówstwa prezentowane są zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami Półwyspu Helskiego, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską. Prezentuje wystawy etnograficzne łodzi i sprzętów rybackich z terenów Zatoki Puckiej i południowego wybrzeża Bałtyku, dzieje Morza Bałtyckiego, jego fauny i flory oraz dzieje Helu. Na dziedzińcu zaś można oglądać między innymi największą bezpokładową łódź do połowów przybrzeżnych, drewniane elementy różnych łodzi i statków oraz drewnianą łódź motorową. Mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, położonym w centrum miasta, tuż obok portu. Część frontową wieńczy niewysoka, drewniana wieża, która pełni funkcję widokową. Roztacza się z niej piękna panorama na miasto, port i plażę od strony Zatoki Puckiej.

Port w Helu -wybudowany został w latach 1882-83 przez rząd pruski. Pierwotnie przystań kutrów i łodzi rybackich osłaniał falochron o konstrukcji drewnianej, który zajmował obszar odpowiadający obecnemu basenowi wewnętrznemu. Dopiero kolejne modernizacje, dokonane przez rząd II Rzeczypospolitej w latach 1924-25 i 1929-33, doprowadziły do uzyskania konkretnej konstrukcji i powierzchni. Na terenie portu znajdują się przedsiębiorstwa połowowe oraz budynki i hale niezbędne do funkcjonowania przetwórstwa rybnego. Port daje schronienie kutrom i łodziom rybackim, a także pełni funkcję przystani dla wodolotów i statków wycieczkowych. W porcie ma swoje miejsce również przystań jachtowa z zapleczem gastronomiczno-sanitarnym i placówką odprawy granicznej. W porcie rybackim, oprócz około 25 kutrów różnej wielkości. Port ten jest także miejscem stacjonowania dyżurnych statków ratowniczych: “Pasat” i “Huragan”. Wejście do portu o szerokości 85 m i głębokości 8m usytuowane jest od strony Zatoki Puckiej. Port poprzez dwa zewnętrzne falochrony (falochron zachodni o długości 560 m i falochron południowy o długości 258 m) i 2 wewnętrzne mola podzielony jest na basen wewnętrzny i zewnętrzny. Basen wewnętrzny odgrodzony od pozostałej części portu betonowym molo i południowo-wschodnia część portu jest portem rybackim o głębokości 4-5 m. W 2006 roku oddano do użytku usytuowaną w porcie siedzibę informacji turystycznej, która dzięki swojej niepowtarzalnej budowie szybko stała charakterystycznym punktem miasta. Przy wejściu do portu znajduje się ufundowany w roku 1985 rybacki krzyż wotywny, ozdobiony sprzętem żeglarskim. Na metalowym trzonie znajduję się napis: „Ten krzyż nadzieją tych braci, którzy wyszli w morze, a nie wrócili i tych, którzy wychodzą aby szczęśliwie wracali”.

Fortyfikacje na Helu (bez płatnego wstępu)- jedno z bardziej ulubionych miejsc dawnych wojskowych architektów. W mieście i okolicach powstały setki różnego rodzaju umocnień, baterii dział czy innych stanowisk wojennych. Pierwsze umocnienia z betonu i stali powstały już w latach 20 tych XX w. W 1936 utworzono RUH czyli “Rejon Umocniony Hel”, którego rozbudowa trwała do 1974 roku. W tym czasie w Helu minęły różne przecież epoki: przedwojenna II Rzeczypospolita, okres hitlerowskiej III Rzeszy i powojenna PRL. A tak patrząc to dopiero niedawno miasto zmieniło swój charakter z wojskowego na turystyczny.

Latarnia morska w Jastarni -powstała w 1950 roku na miejscu latarni zniszczonej w trakcie działań wojennych na początku II Wojny Światowej. Jest to metalowy walec, osadzony na betonowej podstawie, pomalowany w czerwono-białe pasy. Nie jest udostępniona do zwiedzania, jednak warto zobaczyć tę najniższą z polskich latarń.

Kuźnica. Miejsce przerwania półwyspu. Półwysep Helski został przerwany w tym miejscu 30.09.1939 i w 1945 roku.

Lunapark Sowiński – wesołe miasteczko we Władysławowie- największą atrakcją Lunaparku Sowiński jest najwyższa kolejka górska w Polsce, można również pojeździć gokartem, kilka ekstremalnych atrakcji: condor, space loop, czy splash shake. Można się pośmiać w pałacu śmiechu, bądź zawitać do zamku strachu. Niezwykłych wrażeń dostarczy także zwiedzenie domku postawionego do góry nogami. Amatorów wodnych przejażdżek zapraszamy na pływające łabędzie. Park lin zaprasza na wędrówkę po wiszących szlakach z małymi przeszkodami, będącymi wyzwaniem dla miłośników wspinaczek.

Ocean Park– miejsce w którym mamy okazję spotkać się ze zwierzętami morskimi wykonanymi w skali 1:1 w tym największym na świecie 34 metrowym płetwalem błękitnym ale również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ich podwodnym życiu. 20 hektarów pełnych atrakcji; wodospad, żywe rekiny i ryby tropikalne, wioska rybacka, mini plaża, salon gier, ryby rzeźbione z drewna, maxi klocki, ogniska i wiele innych.

Pomnik Męczenników Wielkiej Wsi-pomnik poświęcony pamięci tych, którzy zginęli w walce z Niemcami w 1939 roku. To okazały głaz niosący brązowy symbol wojskowego orła oraz tablice pamiątkowe.

Latarnia Krynica Morska. Budowę latarni morskiej rozpoczęto w czerwcu 1894 roku pod kierunkiem mistrza budowlanego z Elbląga Edwarda Stacha. Okrągła wieża z czerwonej, licowanej cegły posadowiona została na czworokątnym granitowym cokole. Wieńczący wieżę gzyms wraz z laterną (wykonaną w Gdańsku) był ośmiokątny. Urządzenia optyczne i zegarowe zainstalowała firma Picht & Co. z Rathenow koło Berlina. 1 maja 1895 roku nowa latarnia rozpoczęła pracę. Światło latarni zasilane benzolem, a od 1828 roku gazem miało zasięg 18 Mm. Do latarni przylegał podpiwniczony budynek służbowy oraz bunkier na olej. W 1945 roku latarnia morska została wysadzona przez wycofujących się Niemców. Obecna latarnia działa od 25 sierpnia 1951 roku. Wysokość wieży – 26,5 m (czerwona okrągła wieża z galerią). Wysokość światła ponad wodą – 53 m. 

W zależności od czasu do zwiedzenia okręt wojenny lub żaglowiec:

ORP Błyskawica – polski niszczyciel (według nazewnictwa okresu dwudziestolecia międzywojennego – kontrtorpedowiec), jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord” oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji „Deadlight”. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku. Po remoncie i przezbrojeniu powrócił do czynnej służby, pełniąc funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Na jego pokładzie szkoliły się kadry polskiej floty. Po awarii kotłowni w 1967 roku uznano kolejny remont za nieopłacalny i od 1969 roku pozostawał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od 1 maja 1976 roku zacumowany jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 Medalem „Pro Memoria”. 

“Dar Pomorza” – nazywany “Białą Fregatą”, od 1929 roku związany jest z Gdynią. Został zbudowany w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po wodowaniu 18 września 1909 r. otrzymał nazwę “Prinzess Eitel Friedrich” i rozpoczął służbę wychodząc w dziewiczy rejs do Christiansand i Antwerpii. Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej statek przejęli Francuzi, przeprowadzając go do portu Saint Nazaire. W roku 1926 otrzymał on nową nazwę “Colbert” i miał zastąpić francuski żaglowiec szkolny “Richelieu”. Plan ten nie doczekał się realizacji. W rok później fregata przeszła na własność barona de Foreste, który zamierzał przekształcić ją w jacht oceaniczny, ale i ten pomysł nie został urzeczywistniony. W roku 1929 statek został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej za sumę 7000 funtów szterlingów. Miał zastąpić wysłużony już bark szkolny “Lwów”. Fregata otrzymała wówczas kolejną nazwę “Dar Pomorza”, dla upamiętnienia ofiarności pomorskiego społeczeństwa. W czerwcu 1930 r. po raz pierwszy stanęła na gdyńskiej redzie, a 13 lipca biskup St. Okoniewski poświęcił statek i jego banderę. Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stała się odtąd drugą (po “Lwowie”) “kolebką polskich nawigatorów”. W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej “Dar Pomorza” odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej. 4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano “Dar Pomorza” ze służby – w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, “Darze Młodzieży”, zaprojektowanym i zbudowanym w Gdańsku. 16 listopada 1982 r. “Dar Pomorza” został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. 

Molo w Sopocie-obiekt składa się z 2 części: drewnianej i lądowej. Część lądowa (Skwer Kuracyjny) to plac o powierzchni 20 tys. mkw., na którym znajdują się: przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa, punkty gastronomiczne oraz dużo zieleni. Na placu mogą byś organizowane imprezy masowe do 6 tys. osób, a w okresie zimowym funkcjonuje tu sztuczne lodowisko. Jest to jedyne miejsce w Sopocie na organizację dużych imprez promocyjnych. Część drewniana (spacerowa) obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Przy głowicy molo od 2011 roku funkcjonuje przystań jachtowa, która może pomieścić do 100 jednostek Stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie.

Latarnia morska w Sopocie -początkowo pełniła funkcję wieży widokowej zasłaniającej nieestetyczny komin kotłowni Zakładu Balneologicznego, obecnie stanowi znak nawigacyjny w polskim systemie żeglugi morskiej oraz punkt obserwacyjny, skąd można podziwiać molo i część Sopotu.

Zamek w Gniewie – zamek zbudowany przez Zakon krzyżacki na planie czworoboku po 1290 roku i rozbudowany w XIV i XV wieku, następnie od połowy XV do 1772 roku siedziba polskich starostów. Cudny zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego powstała na lewym brzegu Wisły. Zbudowana została na przełomie XIII i XIV wieku i od tamtej pory była siedzibą komturów krzyżackich, zaś w czasach polskich stała się siedzibą starostów. Po różnych dziejowych zawieruchach, wielokrotnie odbudowywany, ostatnie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. Po tym wydarzeniu zamek zyskał status trwałej ruiny, dopiero znacznie później rozpoczęła się odbudowa twierdzy, która praktycznie zakończyła się całkiem niedawno.

 

Nocleg:

Kolonia jest organizowana w Ośrodku Baltic Sport, Władysławowo-Chłapowo, ul. Żeromskiego 52, 84-120 Władysławowo woj. pomorskie. Ośrodek położony jest na malowniczym klifie z widokiem na morze, z którego można podziwiać wschody i zachody słońca. Posiada bezpośrednio zejście na plaże. W odległości 1000m od centrum Władysławowa. Blisko stąd do Centrum Sportowego w Cetniewie, portu rybackiego we Władysławowie, latarni morskiej w Rozewiu, Ocean Parku, stadniny koni. Teren ośrodka to 3 hektarowy park krajobrazowy ogrodzony i ładnie zagospodarowany z basenem krytym, placem zabaw, boiskiem do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki, mini golfem, miejscem do grilla i ogniskiem. W ośrodku znajdują się dwie sale gimnastyczne, salki dydaktyczne do prowadzenia zajęć. Posiada 300 miejsc noclegowych w trzech pawilonach, zakwaterowanie w pokojach 2,3,4 osobowych z łazienką i TV, większość pokoi z balkonem, w obiekcie znajduje się stołówka na 150 miejsc, która serwujemy smaczne domowe posiłki. Ośrodek dysponuje wyspecjalizowaną kadrą animatorów, którzy chętnie umilą czas, zachęcą do aktywnego wypoczynku a przy tym zagwarantują udaną zabawę i niezapomniane chwile.

Pozostałych informacji udziela dyrektor szkoły.

/-/Władysław Hałas