• Uwaga! Pokazujące się na stronie szkoły reklamy nie są możliwe do usunięcia w trakcie trwania kolonii, a ich treści nie są zależne od administratora lecz zależą od przeglądanych na danym komputerze stron przez określonego użytkownika.

Dzień Marchewki w przedszkolu.

„Rudą marcheweczkę lubią wszystkie dzieci,
A gdy ją wyciśniesz zdrowy soczek leci…”

 

Marchewka to bardzo pyszne warzywo. Jest wyrazista w smaku i kolorze, należy do kanonu najpopularniejszych polskich warzyw. Chętnie sięgają po nią dorośli jak i dzieci. To podstawa różnych przetworów. Daje szerokie pole do popisu w kuchni: od wartościowych, chrupiących surówek po apetyczne ciasto marchewkowe z korzenną nutą. W marchewce znajdziemy szereg witamin i mikroelementów, a sok z tego warzywa to pyszny sposób na jedną z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Nic więc dziwnego, że doczekała się własnego święta. 5 kwietnia obchodzimy Dzień Marchewki. My, przedszkolaki postanowiliśmy uhonorować to warzywo i tego dnia, każda grupa świętowała na swój sposób.

Dzień Marchewki był okazją, aby w grupie Puchatków porozmawiać na temat zdrowego odżywiania. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego ważne jest jedzenie owoców i warzyw.
Na przykładzie marchewki dzieci dowiedziały się, że warzywa mają witaminy, które pozwalają zachować nam zdrowie i dobre samopoczucie. W marchwi jest wiele beta – karotenu, pozwalającego długo cieszyć się dobrym wzrokiem. Dlatego też powinno się ją jeść – zwłaszcza surową. Wykonaliśmy więc samodzielnie surówkę z marchewki, którą chętnie później zajadaliśmy. Niektórzy woleli jednak sok marchewkowy, którego również w tym dniu nie mogło zabraknąć.

W Dniu Marchewki Gumisie przyszły ubrane na pomarańczowo. Przynieśliśmy do przedszkola różne warzywa, jednak tego dnia w centrum uwagi znajdowała się marchewka. Poznaliśmy jej cechy, różne odmiany oraz wartości odżywcze. Rozmawialiśmy także o smacznych potrawach, w których można ją znaleźć. W dniu urodzin marchewki nie zabrakło zabaw muzyczno-ruchowych i inscenizacji tematycznych. Następnie razem z mamami przygotowaliśmy surówkę z marchewki i jabłek, którą ze smakiem zjedliśmy. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną związaną z obchodzonym dniem.

5 kwietnia w grupie Smerfów był dniem wyjątkowym- pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu przyszliśmy ubrani na pomarańczowo. Realizując program edukacji żywieniowej poznaliśmy zalety i walory marchewki. Najpierw wysłuchaliśmy wiersza pt. „Marchewka” autorstwa Jana Brzechwy. Następnie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy: skąd pochodzi, jak bardzo jest zdrowa, że zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Klasyfikowaliśmy marchewki pod względem długości, grubości, przeliczaliśmy je, określaliśmy jej smak. Jak się okazuje z marchewki można zrobić mnóstwo pyszności: dżem, sok, surówkę, sałatkę i upiec marchewkowe ciasto. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” upłynął nam na zabawach przy piosenkach o marchewce, marchewkowych konkursach (obieranie marchewki, tarcie marchewki, marchewkowy quiz), marchewkowej pracy plastycznej. Poza tym braliśmy udział w kulinarnych warsztatach – robiliśmy chipsy marchewkowe, surówkę z marchewki oraz ciasto marchewkowe. Zwieńczeniem tego radosnego dnia było przyjęcie marchewkowe, na którym królowały marchewkowe potrawy własnoręcznie przez nas zrobione oraz przepyszny marchewkowy sok. Był to dzień, w którym wszystkie Smerfy dobrze się bawiły i marchewkę polubiły!

W grupie Skrzatów również obchodzono Dzień Marchewki. Celem było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole. Były zabawy ruchowe ze śpiewem. Można było się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce, a potem były marchewkowe konkursy i zawody. W trakcie „Marchewkowego dnia” przedszkolaki śpiewały piosenkę pt. „Urodziny Marchewki.” Dzieci degustowały sok marchewkowy oraz marchewkę. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną- marchewkę. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.

„Dzień marchewki” świętowały także Tygryski. Pani wyjaśniła nam skąd przywędrowała do nas marchewka, opowiedziała jakich witamin dostarcza, poprawnie nazywaliśmy części rośliny, zastanawiając się jednocześnie, która część jest jadalna, a która nie. Wysłuchaliśmy wiersza Jana Brzechwy: „Marchewka”, przypominając sobie i utrwalając nazwy innych warzyw. Porównywaliśmy nasze pomarańczowe, smakowite marchewki przyniesione z domu, wąchaliśmy je, układaliśmy według wielkości rosnąco lub malejąco, a na koniec degustowaliśmy. Rozmawialiśmy także na temat potraw, do których można użyć marchewkę. Nauczyliśmy się piosenki „Urodziny marchewki” i braliśmy udział w licznych zabawach z użyciem marchewki. Na zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczną przedstawiającą wesołą, bajkową marchewkę.

Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, mającym charakter zabaw, konkursów, zagadek rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

/-/Kamila Olińska

Zdjęcia: ZSP

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.